İş Görüşmelerinde Sorulan Tuzak Sorular

Çok basit ve zararsızmış gibi görünen aşağıdaki 2 soruya vereceğiniz yanıt, saatlerce bazen de günlerce süren mülakat sürecinin aslında en belirleyici sorularıdır ve bu süreç e-ticaret sektörü için de diğer sektörlerde olduğu gibi geçerliliğini korur.

 • Şirketimizi kolay bulabildiniz mi?
 • Ne içersiniz?

İş görüşmesi yapanların çoğu, adayları tanıyabilmek için bu ve bunun gibi tuzak soruları kullanır. Peki, görüşme yapanların bu soruları yöneltirken aslında sormak istedikleri nedir ve sizin verdiğiniz cevaplar ne anlama gelir?

“Şirketimizi kolay bulabildiniz mi?” sorusuna verdiğiniz cevap, sizin hayata dair vizyonunuz hakkında görüşme yaptığınız kişiye fikir verir.

 • Eğer bu soruyu sadece “evet” veya “hayır” diyerek cevaplıyorsanız, bu görüşme yaptığınız kişiye sizin kısa ve net cevaplardan hoşlandığınız, detaycı bir insan olmadığınız izlenimi verir.
 •  “Evet, internet sitenizde bulunan yer tarifi sayesinde çok rahat buldum. Teşekkür ederim.” ya da “Gelmeden önce resepsiyondan detaylı bilgi almıştım.” gibi bir cümle sizin araştırmacı ve ilgili birisi olduğunuzu gösterir. Pozitif bir izlenim yaratır.
 • Nasıl, hangi araçları kullanarak ve kiminle birlikte geldiğiniz gibi detaylardan bahsederseniz bu karşınızdaki kişiye, sizin ayrıntılara önem veren biri olduğunuzu düşündürür. Görüştüğünüz pozisyon satış veya pazarlama gibi sıcak bir bağ kurmanızı gerektiren, konuşkan bir adayın arandığı bir pozisyon ise olumlu bir etki bırakabilir. Ancak ilk görüşmede çok da detaylara girmemek daha doğru bir hareket olacaktır.
 • Gelmeden önce kaybolduğunuzdan, sitede yeterli bilgi olmadığından, zaten şirkete de telefonla ulaşamadığınızdan bahsetmeniz sizin bardağın boş tarafını görme eğiliminde olduğunuz izlenimini yaratır. Hakkınızda olumsuz bir imaj oluşmasına neden olur. Hele bir de görüşmeye geç kaldıysanız, sizin bahaneler arkasına sığınan bir karaktere sahip olduğunuzu düşündürür.
 • “Ne içersiniz?” sorusuna verdiğiniz cevap, sizin ilk kez gittiğiniz bir ortamda veya ilk kez tanıştığınız birisiyle kurabildiğiniz bağı ölçmeye yarar. Vereceğiniz cevap sizin ne kadar sosyal olduğunuz hakkında bilgi verir. Burada önemli olan ne cevap verdiğiniz değil, cevap verirken kullandığınız yumuşak veya sert üsluptur.
 • “Su”, “çay” veya “kahve” gibi net cevaplar vermek sizin kararlı bir karaktere sahip olduğunuz fikri verebilir. Yöneticilik vasıfları gerektiren, keskin bir adayın arandığı pozisyonlarda olumlu etki yaratabilirken elastikiyet göstermek gereken pozisyon için görüşüyorsanız olumsuz bir izlenim yaratır. Örneğin Mali İşler Müdürü veya Yazılım Takım Liderliği için net cevaplar olumluyken, Müşteri Hizmetleri ve İdari işler için olumsuz değerlendirilebilir.
 • Satış ve pazarlama gibi hemen temas kurmanızın beklendiği pozisyonlarda isteklerinizi rahatça dile getirmeniz, karşınızdaki kişinin sizin hakkınızda olumlu bir izlenim edinmesini sağlayacaktır.

E-ticaret sektöründe en sık kullanılan tuzak sorular ise, esnek çalışma saatlerine uyup uyamayacağınızı sorgulayan üstü kapalı sorulardır. Bu sektörde çalışanların en büyük özelliği, kendi alanında uzman çalışanların acil durumda müdahale kabiliyetleridir. E-ticaret şirketine görüşmeye gidiyorsanız ve esnek çalışma saatlerine uyamayacağınızdan bahsediyorsanız, o iş görüşmesinin olumlu sonuçlanma ihtimalinin çok düşük olduğunu söyleyebiliriz.

Mülakatlar, aslında sadece birer tanışma toplantısıdır. İş görüşmesine giderken unutmamanız gereken tek şey, siz nasıl görüşmeye hazırlanıyorsanız, görüşme yaptığınız kişinin de bu görüşmeye hazırlandığıdır. Şirketin bulunduğu ofise gidiyor olmanız, sizin o görüşmenin başrol oyuncusu olduğunuzu değiştirmez. Önemli olan bu tanışma merasiminin başında kendinizi çok iyi tanıdığınızı gösterebilmek; görüşmenin sonlarında ise aranan pozisyon için ne kadar uygun olduğunuzu karşı tarafa açık ve net bir şekilde, ısrarcı olmadan dile getirebilmektir.


2 Comments

 • Yaşar

  7 Nisan 2014

  işin içine birazda “beden dilini” katınca IK nın işi kolaylaşmış olur….

  Teşekkür

 • Cem

  7 Mayıs 2014

  Gerçekten çok güzel bir yazı olmuş. Tebrik ederim.
  Birde özellikle belirtmek gerek ki iş görüşmesine gittiğiniz yerde sizi karşılayan sekreter var is ona teşekkür etmek çıkarken diğerlerinin duyabileceği bir ses tonuyla iyi mesailer dilemekte etki bırakan faktörlerden biri 🙂

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.